“Arsenālā” abstraktās mākslas izstāde

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē “Arsenāls” līdz 21.novembrim apskatāma radošās apvienības “CoBrA” abstraktās mākslas izstāde no Beļģijas pilsētas Monsas kolekcijas. Izstāde izveidota, atzīmējot Eiropas Savienības prezidējošās valsts Beļģijas kultūras sasniegumus un devumu Eiropai.

Radošā apvienības “CoBrA” nosaukumu veido trīs Eiropas galvaspilsētu – Kopenhāgenas (Co), Briseles (Br) un Amsterdamas (A) – pirmie burti. “CoBrA” pastāvēja tikai trīs gadus – no1948. līdz 1951.gadam, taču tās darbība spēcīgi ietekmēja daļu pēckara Eiropas mākslinieku, kļūstot par spilgtu 29.gadsimta vidus Eiropas avangarda parādību.

Kaislīgi sludinot absolūtu krāsas un formas brīvību, grupa mākslinieku kultivēja īpašu radošu metodi, balstītu iracionālajā spontalitātē, ekspresijā un eksperimentā, kuras mērķis bija atklāta zemapziņas instinktu izpausme glezniecībā. Rodot iedvesmu bērnu zīmējumu atraisītībā, primitīvās mākslas formās, tautas mākslā, skandināvu mītos un pasakās, augstu vērtējot modernisma sasniegumus un vienlaicīgi apliecinot interesi par sireālismu, “CoBrA” mākslinieki izveidoja oriģinālu izteiksmes līdzekļu valodu un mistisku tēlu pasauli.

Izstādē “CoBrA & Co” apskatāmi 52 darbi, ko radījusi vai iedvesmojusi šī trīspusējā mākslinieciskā un intelektuālā apvienība.

Lielākoties šo mākslas darbu autori ir Valonijas un Briseles frankofonie mākslinieki – Pjērs Alešinskis, Anrī Mišo, Pjērs Sulāžs, Žoržs Matjē, Luī van Lints, Brams Bogarta, Brams van Velde un daudzi citi.

“Šo mākslinieku grupu, kuri atteicās no estētiskā konformisma un obskurantisma jeb apzinātas informācijas noklusēšanas, lai aizstāvētu pasaules redzējumu, kas balstās uz intelektuālās brīvības ideālu, vienoja tādi principi kā eksperimentēšanas kultūra, kopīgs radošs darbs, žesta atbrīvošana, sociālā atbildība, atteikšanās no valodas nosacītības, diskusijas izjūta un domas atvērtība,” paskaidro mākslas zinātnieks un izstādes kurators Denī Laurē.

Pēc Rīgas izstāde ceļos uz Igauniju, kur tā būs eksponēta Tallinas izstāžu zālē.