DMDM izstāde par netradicionālajām vēsmām 70. gadu lietišķajā mākslā

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja (DMDM) izstāde «Septiņdesmitie. Skaistuma lietderība» pieturas pie vienas attīstības līnijas – jaunā, netradicionālā un eksperimentālā, ko varēja vērot septiņdesmito gadu lietišķajā mākslā, šodien muzeja preses konferencē sacīja izstādes kuratore Rūta Rinka.

Pēc viņas stāstītā, izstādē «Septiņdesmitie. Skaistuma lietderība» apkopotajos darbos izmantotas dažādas lietišķās mākslas formas un materiāli, kas bija neierasti septiņdesmito gadu lietišķajai mākslai.

Vienlaikus Rinka atzīmēja, ka izstādē var novērot mākslinieku rokrakstu meklējumus un tieši tekstilmākslinieku vēlmi atkāpties no tradicionālās četrstūra formas, veidojot tekstīliju plastisku.

DMDM vadītāja Inese Baranovska norādīja, ka 2013. gada sešdesmito gadu izstādes «Uz lielās dzīves trases», kuras pēctecis ir patlaban muzejā apskatāmā izstāde, akcents bija uz dizainu, jo vērienīgu gobelēnu un keramikas priekšmetu nebija. Tāpēc septiņdesmitie gadi esot periods, kurā var just, ka mākslā uzvar nevis funkcionalitāte, bet skaistums.

Baranovska teica, ka dekoratīvi lietišķajā mākslā septiņdesmitajos gados mākslinieki varēja pievērsties abstraktām lietām, tāpēc dažādi tā laika arhitekti, tostarp Pēteris Martinsons un Georgs Barkāns, saprotot, ka padomju sistēmā radoši strādāt ar arhitektoniku praktiski nav iespējams, pievērsās keramikai un tekstilmākslai.

Savukārt «Septiņdesmitie. Skaistuma lietderība» satelītizstādes «Septiņdesmitie. Darbs un atpūta. Rūdolfam Heimrātam – 90» kuratore Velta Raudzepa pastāstīja, ka Heimrātam veltītā izstāde veidota kā viņa darbu tapšanas procesa atainojums. Izstādē apkopotas dažādas mākslinieka darbu skices, kas parāda, cik viņa darbs bijis ilgs un sarežģīts.

Mākslinieks un Heimrāta dēls Mārtiņš Heimrāts norādīja, ka izstāde nav liela, bet ir balstīta uz diviem nozīmīgiem Heimrāta darbiem – kompozīcijas «Darbs», kas atrodas Maskavā, un kompozīcijas «Atpūta», kas atrodas DMDM krātuvē. Tāpat Heimrātam veltītajā izstādē apskatāms gobelēns «Sens motīvs» un tā skices.

DMDM cer, ka pieticīgais veltījums Heimrātam skatītājos radīs nelielu priekšstatu pat tekstildarbu sarežģīto mākslinieciskās izteiksmes meklējuma ceļu, kas atspoguļojas dažādu materiālu un tehniku lielos un mazos metos.

Jau ziņots, ka abu izstāžu atklāšana notiks šodien plkst.17, un tās varēs apskatīt no 3.novembra līdz 2017.gada 15.janvārim.